Poliüre (Polyurea) Uygulaması Nedir ?

Polyurea Nedir ?

Polyurea su yalıtımı ve endüstriyel kaplamalarında son teknolojidir.
Polyurea püskürtülerek ekyersiz bir uygulama sağlar.
Polyurea çok hızlı kürlenir, hemen kullanılabilir.
Su yalıtımında teras, temel perde ve havuzlarda yüksek verimle uygulanır.
Günlük 750 metrekare uygulama kapasitesine sahiptir asitik ortamlara dayanımıyla endüstriyel kaplamalarda vazgeçilmezdir.
Polyurea geleceğin su yalıtımı kaplamalarında ileri teknoloji kimyasal yapısı sayesinde daha verimli bir üründür.

ÇÖZÜMLER: Teras Su Yalıtımı, Çatı Su Yalıtımı, Sandviç Panel Üstü Su Yalıtımı, Trapez Saç Çatı Su yalıtımı, Temel Perde Su Yalıtımı, Balkon Su Yalıtımı, Gizli Dere Su Yalıtımı, Havuz Su Yalıtımı, Islak Zeminlerin su yalıtımı, Bina Çevresi Su Yalıtımı, Peyzaj altı su yalıtımı, Otopark üstü su yalıtımı, Tünel Su Yalıtımı, Su Deposu Su Yalıtımı, Otopark zemin kaplama, Fabrika zemin kaplama, Üretim tesis zemin kaplama, Epoksi Zemin kaplama, Depo Zemin Kaplama, Aside dayanıklı zemin kaplama, Kimyasallara dayanıklı zemin kaplama

Polyurea Nedir Ve Nasıl Uygulanır ?

Poliüre, piyasada bulunan çok bileşenli makinalar kullanılarak uygulanır. Eğitimli, profesyonel personeller tarafından uygulanmalıdır. Polyurea amin bileşeni ve izosiyanat bileşeni tipik olarak iki varil takım halinde tedarik edilmektedir. Bileşenler özel izleklere göre taşınmalı ve depolanmalıdır.

Polyurea uygulamak için kullanılan makinalarda, izosiyanat ve amin ısıtılmış hortumlar vasıtasıyla bire bir oranında püskürtme tabancasına kadar basınçla ilerler. İki malzeme tabancayla birleşinceye kadar bu sistemin tamamı boyunca ayrı tutulur, tabancada karıştırılır ve püskürtülerek uygulanır.

Polyurea’nın Yararları

Polyurea kullanıcılar tarafından tutulmasının bir nedeni, sergilediği olumlu özelliklerin çeşitliliğidir.

Fiziksel özelliklere gelince neredeyse başka hiçbir kaplama polyurea ile kıyaslanamaz . Polyurea Sprey Su izolasyonu, yüksek uzamadan üstün çekme mukavemetine, sert veya yumuşağa kadar, malzemelerin nasıl formüle edildiğine ve doğru uygulanmasına dayanan muazzam bir özellik yelpazesi elde etmek üzere formüle edilebilir.

Belki de en büyük avantajı uygulamacının tek seferde bitmiş bir kalınlık elde etmesine olanak tanıyacak kadar hızlı kurumasıdır. Bu, sahibin tesisin geleneksel kaplamalardan çok daha hızlı hizmete geri döndürülmesini sağlar; bu da, arızaya yol açan günlerin veya hatta haftalık gelir kaybının azalmasına neden olur.

Polyurea hızlı kuruyan, kalın film kaplaması olarak, su geçirmezlik için kesintisiz, dayanıklı membranlar gerektiğinde mantıklı bir çözümdür. Kaymaya dirençli katkılar ve yüzey dokuları gibi ilave özellikler de eklenebilir. Renklidir ve içilebilir suda onaylanmış bir formülleri bile mevcuttur.

Çok geniş kapsamlı performans özellikleri ile geniş uygulama alanlarına sahiptir. Tank kaplamaları, sızdırmazlık ve köprü kaplamaları en popüler kullanım alanlarından bazılarıdır ancak uygulama olanakları sınırsızdır.

Polyurea Nedir Ve Özellikleri Nelerdir ?

Poliüre kaplama teknolojisi, istenilen kalınlıkta uygulanabilme özellikleri, hızlı kuruyan kaplamalar ile birçok kaplama ürününe karşı mükemmel kimyasal dirence sahiptir. Polyurea, çeşitli su yalıtımı, korozyon kontrolü, daldırma ve astar uygulamaları için idealdir. Tank Gömleği, Yatak Örtüsü daha fazlası için kullanılabilir.

Polyurea, düzgün hazırlanmış yüzeylere mükemmel yapışır. Epoksi, poliüretan, fiberglas ve diğer şilte destekli sistemlerine alternatif olarak kullanılır. Polyurea astarları, yüksek gerilme mukavemeti ve uzatma özelliklerini düşük geçirgenlik ve yüksek darbe dayanıklılığı ile birleştirerek zorlu, esnek (veya sert) bir astarla ideal hale getirir.

Polyurea Kaplama Şu Nedenlerle Uygulanır.

  • Aşınma direnç oluşturmak amacıyla; poliürea zemin kaplamalarında.
  • Korozyondan korunmak amacıyla metal yüzeylerde.
  • Tüm yüzeylerde su yalıtımı sağlamak amacıyla özellikle çatı, temel, perde, teras ve havuzlarda.
  • Kimyasallara karşı dayanımda, çevre ve atmosferik etkilere direnç sağlamak amacıyla endüstriyel alanlarda.
  • Dekoratif görüntü sağlamak amacıyla akıtma köpüklerin üzerinde.
  • Özellikle savunma sanayinde ve depreme karşı yapıların güçlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Yukarıdaki amaçları gerçekleştirmek adına endüstriyel boyalar, epoksiler, vinil ester ve fiberglas gibi geleneksel ürünler yıllarca kullanageldi. Fakat poliüre kaplama her ne kadar üretim amacı ve kimyasal özellik bakımında klasik ürünlerin devamı niteliğinde gözükse de onların çok ötesinde özellikleri bünyesinde barındıran, kullanıcılara beklentilerinin de ötesinde avantaj sağlayan mucizevi bir üründür. Ayrıca, sıcaklık ve nem ortamlarında da kürlenen geniş bir yelpazede farklı formüllerde farklı zeminler için üretilebilir.  (beton, metal, ahşap ve daha fazla) Ancak, bütün koruyucu kaplamalar gibi, poliüreler da uygulama sırasında uygun yüzey hazırlığı ve kalite kontrol testleri gereklidir. Polyurea kaplamaların en büyük yararı, hızlı uygulanması ve hemen servise alınabilmesidir.

Polyurea Ve Nem

“Polyurenin çıkış hikâyesi poliüretanların farklılaştırılmak ihtiyacına dayanır. Poliüretanların neme karşı duyarlılığının yüksek olması otomotiv endüstrisinde bir dezavantaj oluşturuyordu. Bu koşullarda neme daha az duyarlı olan yeni nesil bir kaplama ürününe ihtiyaç duyulurken polyurea keşfedildi. Üreticideki hidroksil grubunun bir amin grubuyla değiştirilmesiyle şimdi artık adına poliüre dediğimiz kimyasal bileşik elde edildi. Ve bu ürün poliüretanlara göre elbette neme karşı daha az duyarlılığa sahipti.

Polyurea Sprey Su İzolasyonu

Polyurea sprey su izolasyonu en son kaplama teknolojisidir. 1980’lerde otomotiv endüstrisi için geliştirilen bu kimyasal bileşik artık geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılmaktadır. Su yalıtımı olarak bu malzemenin kullanımı, hızlı sertleşen, korozyona ve aşınmaya dirençli özelliklere sahip olması nedeniyle son on yılda bilinirliğini hızla arttırdı.

Poliüre

Polyurea, bir izosiyanat bileşeninin reaksiyon ürününden ve bir sentetik reçine karışım bileşeninden aşamalı büyüme polimerizasyonu yoluyla türetilen bir elastomer türüdür. İzosiyanat, doğada aromatik veya alifatik olabilir.

Poliüre kavramı Türkiye’de üniversitelerin, akademisyenlerin ve bazı özel şirketlerin kullandığı ve İngilizce Polyureanın karşılığıdır.

07.04.2017 tarihinde toplanan dernek kurucuları uzun tartışmalardan sonra Türkiye’de Türkçe ismin kullanılması gerektiği kararına varmışlardır. Poliüre su yalıtımı poliüre kaplama uygulamaları bundan böyle teknik şartnamelerden, akademik makalelere, sektör içi ve sektör dışı tüm paydaşlara kadar her yerde söz konusu şekilde kullanılacaktır.

Polyurea Kaplama İçin Lütfen Bizi Arayın

Poliüre (Polyurea) Uygulaması Nedir ?
Turgut Reis Mah. Fatih Blv. No: 207/G Kapı No:1 Sultanbeyli / İSTANBUL
vippoliuretan@gmail.com -
www.vippoliuretan.com ©
X